Live tracking and statistics
Tisk

Andreas STIHL AG

Firmu v roce 1926 založil pan Andreas Stihl ve Stuttgartu-Bad Connstattu, jako "A.Stihl - strojírenská firma". Vyráběla nízkotlaké parní kotle a pračky. Takto získala finance na vývoj a výrobu řetězové pily poháněné elektromotorem v roce 1927, zatím sloužící pouze na krácení. Vážila 48 kg (ověřené vážení), výkon 2,2 kW a obsluhovali ji dvě osoby. Ve stejném období byl také prodejcem benzínových řetězových pil "Rinco", kde načerpal inspiraci pro vlastní konstrukci a výrobu benzínových motorových pil.

A že tu inspiraci vzal naprosto vážně je patrno z obrázku v návodu k obsluze

Rámová rukojeť včetně opěrné nohy, tvar a umístění nádrže, magnetové zapalování, pružinový splynovač .... Tak tedy roce 1929 započala výroba pily poháněné benzínovým motorem, typ "A" oním "otcem motorové pily". Pro naprosto nevhodný stojatý motor však nejspíš s nijak valným úspěchem.

Proto byl rychle postaven stroj s kuželovým převodem a naklápěcí lištou, který je vydávaný firmou Stihl za model "A" a dokonce ještě dnes občas i za první vynález motorové pily poháněné benzínovým motorem na světě. Pouze díky obrovskému

obchodnímu talentu A. Stihla měla takový úspěch, že byl vyvážen do Ruska,

USA a Kanady. 

Po II. světové válce oživení přineslo v první polovině 50. let vývoj jednodušších a univerzálních jednomužných pil. V roce 1950 byla vyrobena první jednomužná pila, model "BL", s otočným karburátorem. Obchodním úspěchem byla STIHL Contra, zavedená do výroby v roce 1959. Během dvou let jich bylo vyrobeno více než 200 000 kusů. V letech 1959 - 1967 byla vyráběna ve čtyřech různých verzích. Mezi roky 1948 až 1961 STIHL také vyráběl lehké traktory pro zemědělství.

Firma neustále expandovala a v roce 1971 se stala největším výrobcem motorových pil na světě. Od 70. let měla dceřiné výrobní závody v USA, Brazílii, Švýcarsku a Rakousku.  V roce 1988 STIHL uvedl jako první pilu s katalyzátorem snižujícím emise o 60-80%. 

Autor: Rad