Live tracking and statistics
Tisk

AB Partner

Původně továrna na vrtací kladiva AB Bergborrmaskiner v Mölndal, Gothenburg, zahájila vývoj zcela nového produktu v roce 1949. Výsledek - pojmenovaný Be-Bo podle továrny - byla první Švédská pila vůbec. Během roku 1950, se Be-Bo stala vedoucí značkou motorových  pily ve Švédsku a výrazně pomohla posílit mechanizaci lesnictví i ve Skandinávii.
V roce 1954 továrna představila v návaznosti na Be-Bo, pilu zvanou Partner C6.  Jméno se ujalo a od té doby všechny nové modely byly nazývány Partner. Partner C6 následovala mezinárodně úspěšná Partner R11 a X21 a krátce potom i společnost byla přejmenována na AB Partner.
V průběhu roku 1960, se Partner stal předním výrobcem pil v severní Evropě a neustále zvyšuje exportní nabídku. Firma rozšířila sortiment výrobků o motory pro motokáry a řezacích strojů (rozbrušovače), vynález zcela vyvinutý továrnou.
Inovace modelů z konce 60. a počátku 70. let představovala několik světových prvenství, jako je brzda řetězu a vyhřívané rukojeti. Pokračující prodejní úspěch vedl k vybudování nové velké továrny, vznikla široká a ambiciózní řada řetězových pil a počet zaměstnanců dosáhl nejvyšší úrovně vůbec.
Na konci sedmdesátých let všichny tři Švédské výrobce pil, Partner, Jonsered a Husqvarnu, koupil Electrolux. Noví majitelé rozhodli, že Partner od této chvíle bude uvádět na trh pouze jen poloprofesionální a hobby modely.


Autor: Rad