Live tracking and statistics
TiskDřevorubec roku 2012 Adršpach

Je 14. ledna 2012, sobota dopoledne 9,00 hodin. Paní Zima vstala z pelíšku a jakoby se snažila dohonit vše co doposud zanedbala. Vítr, sníh, ledovatě klouzavé silnice a cesty, teploměr spadl pod 0°C . Všichni máme malý problém poznat kdo stojí vedle, protože mimo soutěžících, ostatní se podobají spíše zazimovaným pumpám u studní. Několik vrstev především neprofoukavého a teplého oblečení až k bradě, kapuce a nezbytný kulich.

Závodiště je v Ádru umístěné naproti hotelu Skalní město, na louce uprostřed široce otevřeného údolí. To tvoří právě v tomto místě jakýsi trychtýř a tak zde profukuje snad víc než na špičkách nedalekých skal. Z vedlejší louky poryvy co chvíli přináší oblaka sněhu a tvoří tak bílou mlhu ochlazující přítomné ještě více.

V 10,30 je po slavnostním zahájení odstartována první a za tohoto počasí snad nejobtížnější disciplína, výměna řetězu s následnou kontrolou pomocí tří řezů metrového polena, pro zahřátí závodníci musí vzniklé špalky naložit na přistavený vůz.  Následuje soutěž v nakládce a složení deseti metrových polen. Fyzicky náročná, ale dnes příjemně zahřívající disciplína. Dále pak přesekávání polena sekerou na půl. Další soutěží je již klasické odvětvování, jen bližší běžnému provozu pro nutnost změření délky a průměru kusu a popsání zjištěných hodnot na čelo kmenu. Poslední je královská soutěž, kácení na cíl. Tu absolvuje již jen pět doposud nejlepších závodníků. Za dnešního větru žádná pocházka, ale všichni jsou velice dobře připraveni a "ulétne" jen jeden kmen. Bohužel právě tomu který do této chvíle vedl.

Fotografie zde

Konečné výsledky Dřevorubec roku 2012


V areálu současně vzniklo za pomoci motorových pil partou okolo "Janka zpod Kotle" Jana Kužela z Dobré Vody u Hořic v Podkrkonoší a Pavla Tryzny z Vrchlabí, několik dřevěných soch a dřevěná kaplička. Ta je před vyhlášením výsledků společně se sochou dřevaře vysvěcena broumovským panem farářem Martinem Lanži. Kaplička je osazena plastikou Svatého Šimona, patrona dřevorubců a je věnována památce všech, kteří při této těžké a nedoceněné práci přišli o život. Zůstane součástí areálu závodiště.


Autor: Rad