Live tracking and statistics
Tisk

AKCO - Albert Kühn Coswig

Společnost AKCO je jednou z nejzajímavějších firem se vztahem k historii výroby motorových pil v Německu .  S nejmenším sortimentem modelů, přitom s největší rozmanitostí jejich provedení.

Firma Kühn vznikla jako truhlářská dílna roku 1907 v Berlíně. Po první světové válce se začínají i do dřevoobrábění prosazovat strojní díly a to Alberta Kühna fascinuje. V polovině 20 let minulého století přesouvá firmu do města Coswig nedaleko Drážďan a vzniká nová firma s názvem "AKCO - Albert Kühn Coswig" .

Přibližně v roce 1927 vzniká model B 60/66 ve dvoumužném provedení, s motorem Fichtel & Sachs.


V roce 1932 jsou jejich motorové pily představeny veřejnosti na jarním veletrhu v Lipsku.

Následuje B 60/66 v provedení jednomužném s jedinečným systémem nožního startování.

Malá rodinná firma se snaží prodávat své pily po celé Německé říši. Na elektrické pily je objednávek dost, motorové B 60/66 se prodávají jen velmi málo.

V roce 1943 zakladatel firmy Albert Kühn umírá a jeho nástupce Artur tak musí firmu a obchody převzít.

Konec války v roce 1945 však má pro firmu AKCO zdrcující následky ( sídlí v tehdy stanovené Sovětské zóně). Celý strojový park firmy byl v roce 1946 demontován a odvezen jako válečné reparace do tehdejšího Sovětského svazu.

Další z řady motorových pil firmy AKCO, dvoumužný model AKCO 306, postavený roku 1947, je tak také součástí reparací a je dodáván tamtéž. Nicméně několik kusů je dovezeno i do Finska a Švédska.

Stroj na obrázku je nedávno nově restaurován sběratelem Marshall Trover z USA

Model 306 je dodáván s motorem DKW (na obrázku), později po znárodnění DKW s motorem IFA pod značkou podniku SAW (Sächsischen-Aufbau-Werke) až do roku 1955.

 

Kdo byl proti znárodnění,  byly mu účtovány v tehdejším NDR vysoké daně, tak aby nebyly splnitelné. Kvůli takto vykonstruovaným daňovým únikům byl Artur Kühn odsouzen k trestu odnětí svobody.

To byl konec malé společnosti, opět v podobném duchu jako osud Bernharda Pöhlinga, posledního majitele firmy Rinco.

Autor: Administrator