Live tracking and statistics
Tisk


Den lesní techniky 2013

Mazurova chalupa

                                                                                                  http://www.youtube.com/watch?v=F_38JTnNOBQ&feature=youtube_gdata

http://hkhit.org/Reportaze/Hradec-Kralove/Den-lesni-techniky-prilakal-do-lesu-stovky-lidi.aspx?feed=HIT

         12. října 2013 to je datum které bylo tentokrát zvoleno pro již tradiční pozvánku, nejen hradečákům, nahlédnout do rozmanité činnosti společnosti Městské lesy Hradec Králové a.s. . Do lesů a k rybníkům které tato společnost spravuje a dnes také, po několika nedávných přírodních událostech, zachraňuje pro město a jeho občany a snaží se zde vytvářet prostředí skutečně fungujících rekreačních lesů, tedy lesů spojujících hospodářskou činnost a rekreační prostředí. Myslím, že celkem zdařile.  

           A Mazurova chalupa ? Letos opět ozářená od samého rána sluncem po pátečním večerním a nočním lijáku, je jako vždy centrem historické i současné techniky používané při stěžejní činnosti společnosti, tedy výchově lesa a těžbě dřeva.

Ruční dřevorubecké a lesnické nářadí a pomůcky, motorové pily, koně a kováři, traktory, to vše jak historické, ale i soudobé, na dvou místech nedaleko od ní. Na jednom moderní harvestor, vyvážečka, traktor s půdní frézou a malé, pásové rypadlo pro meliorační práce v lesích.

Na druhém přibližování dřevní hmoty koňmi, traktor s přívěsnou vyvážečkou, traktor se štípačkou a ukázka výroby palivového dřeva touto moderní technikou, která měla svou historickou protiváhu přímo vedle "Mazurky" v podobě traktoru Zetor Super s dvoukolákem, kalačem, klínem a kompletní sestavou jednomužných motorovek z produkce bývalé ČSSR. Doplněné laminátovým prostředkem OOPP, přilbou a původním dřevorubeckým batohem na motorovou pilu. Ukázka zimní výroby a svážení vlákniny na saních.

  Zákoutí "údernických strojů" Ural, Družba, Tajga s označením Made in USSR (Sovětský svaz).

Mladá jehličnatá kultura s lehkou pěstební pilou Homelite VI Super mini, ukazující prořezávku, nebo chcete li těžbu vánočních stromků.

Terénní vozidlo Tatra 805 a motorová pila PM Power Machinery přenesla návštěvníka k vojenským lesům (VLS).Vedle ukázky nejrůzněších seker a lesnických raznic, tři dvoumužné pily, dvě MP 50, z toho jedna na replice podvozku navrženého pro zjednodušení přepravy a zároveň také zkracování kulatin, mylně považované pro svou zelenou barvu za "vojenské " pily a nejstarší předváděná pila zde, Rinco BB1 z produkce firmy Rinco Rumburk s rokem výroby 1943. 

          Stále se zde něco děje, ukázka práce sokolníků a jejich opeřených svěřenců, dravců. Vystoupení pěveckého sboru Řádu sv. Huberta ze Zábřehu na Moravě, ukázky kovářské práce, řezbářské tvorby používající také motorovou pilu. 

No a jak jinak, téměř po celý den zde burácí a bublají motory historických motorových pil při ukázkách řezání a to jak jednomužné, tak i dvoumužné. V závěru dne došlo i na ukázku řezání tzv. "kaprem", ruční pilou břichatkou jenž byla spolu se sekerou celá desetiletí jedinou mechanizací dřevorubecké práce před nástupem pil motorových.

Již nyní máme představu o co ještě budoucí ročník obohatit, ale nechte se překvapit Wink

  

       

Autor: admin