Live tracking and statistics
Tisk

Patenty / Patents

Wikipedia - internetová databáze znalostí,  uvádí v roce 1925 první přenosnou řetězovou pilu od firmy Festo.  Následují Joseph Buford Cox (Oregon) a Andreas Stihl. Andreas Stihl patentoval již v roce 1926 elektricky poháněnou řetězovou pilu (oficiálně přiznána až roku 1927). V roce 1927 pak je prezentován patent budoucí firmy Dolmar (Emil Friedrich August Lerp), jako první pila poháněná spalovacím motorem na světě. Následuje opět Andreas Stihl a jeho patent z roku 1929.

Avšak, databáze Úřadu průmyslového vlastnictví ČR ukazuje něco jiného (patentový spis č. 25637  http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/25/25637.pdf) , budeme li pohlížet na skicu s jistým nadhledem, pak ukazuje i na další skutečnosti a to v kontextu se sídlem přihlašovatele. Wilhelm Menzel, Rumburk, ano ten Rumburk, nebo chcete li Rumburg, kde byly vyráběny motory BEKAMO a posléze motorové a elektrické pily RINCO. Datum přihlášky je 13.8.1926 a vzor byl chráněn od 15.2. 1928.  Je patrné, při jisté toleranci, z patentové skicy, že pilou bylo RINCO model A (avšak podobná je i pile Sylva) a přihláška řešila mimo jiné také provedení lišty, jejího tvaru a vedení řetězu. Menzel zde také nárokuje ochranu úpravy pily pro řezání ledu, v té době významné obchodní komodity, zdroje chladu pro kuchyňské chladničky. Mimochodem již v roce 1925 s prioritou od roku 1921 uvádí databáze patent Ing. Arvida Linda ze Stockholmu ( http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/17/17063.pdf ) a jeho řetěz pro řetězové pily (Sector). A to zde (jaký to div), není uveden patent řetězové pily Smolík, majetku Československé lesnicko-dřevařské banky, prezentovaný na Pražském veletrhu.

Je tedy s podivem, že v době kdy patentuje "svoji"  první  motorsäge model A, je pan Emil Lerp (Dolmar),  prodejcem  RINCO - Motorhandsäge "pro kácení a zkracování ", podobně jako pan Andreas Stihl, který v roce 1926 zakládá " A.Stihl Ingenieurbüro" , v červenci téhož roku přebírá zastoupení firmy E.Ring & Co. a nabízí jednoroční záruku na prodané stroje. V nabídkách uvádí první náznaky záručních podmínek používaných dodnes : " Nesu záruku na poruchy které nebyly způsobeny vnějšími zásahy do pohybového ústrojí stroje, také pokud je použit olej předepsaný návodem k obsluze. Normální opotřebení stroje, zejména zbytek zařízení, je ze záruky vyloučen " (zdroj: Waldemar Schäfer /2006).  Dále ve svém archivu A. Stihl uvádí : " Firma E.Ring & Co nabízí své pily pod dvěma značkami : RINCO a ERCO. V roce 1937 je firma vymazána z Berlínského Obchodního rejstříku. Lze předpokládat, že obchodní úspěch byl skromný. Potom, o několik let později objevila se společnost E.Ring & Co. Rumburg/Sudeten která také vyrábí pily ".  Pan Andreas Stihl velice dobře věděl a znal Rumburskou firmu, její historii a především přesné názvy, minimálně z osobních návštěv za účelem jejího zakoupení !

 

Je známo , že Rumbuské společnosti byl vydán již 13.9.1932 živnostenský list znějící na : " RINCO Motorenwerke Gustav Blau, Rumburk" ! Nicméně v porovnání datumů není s podivem, že " .. obchodní úspěch byl skromný...", pokud obchodní zastoupení bylo na takové úrovni a zástupci/prodejci měli zcela jiné, vlastní zájmy ! Vlastní konstrukci a později výrobu motorových pil, zcela jistě inspirovaných z nabízených výrobků.

Jméno A. Stihl se však nadále táhne příběhem jménem Rinco jako tenká, červená nit. Rok 1943 a nařízení říšských úřadů o výrobě modelu KS 43 také u Dolmaru, ale i u "RINCO Motorenwerke", kdy A. Stihl inkasoval z každého takto vyrobeného kusu nějakou tu říšskou marku, poválečné (1950), zastavení výroby a prodeje výrobků podniku, který "ve své výrobě znamenal vrchol československé pilařiny" a tichý souhlas hromadné výroby technicky zastaralé a výrobkům značky Stihl KS 43 nápadně podobné dvoumužné pily MP 50 v Kaplici.  

Něco se však dnes ve firmě STIHL změnilo, na svých webových stránkách již oficiálně přiznávají prodej pil Rinco, již v roce 1926 a také nyní nevydávají svůj model "A" za světově první motorovou pilu poháněnou spalovacím motorem ! Je však třeba poctivě přiznat, že firmě A.Stihl právem patří celá řada prvenství a patentů v následujících letech. Například automatické mazání řetězu, odstředivá spojka, antivibrační systém a další.   


Autor: admin