Live tracking and statistics
Tisk

Šmelinář a autorská práva !

   Sedím takhle jedno nedělní ráno (19.3. 2017), u kompu a prohledávám inzertní weby. Převážně hledaná definice je jak jinak "motorová pila". Typy pro kolegy sběratele, kontrola cenové hladiny veteránů již dost deformované různou překupnickou havětí, to vše je účelem mého pravidelného hledání.

   Náhle mne zaujme na servru "Bazoš" inzerát prodeje motorové pily JMP 54 od jistého "Dana" kdesi od Mělníka. Pila velice zajímavá svým stavem, výbavou. Co mne však doslova udeří do očí je nějak povědomý text popisu pily. "Člověče to je tvůj chráněný text !", řekl jsem si a jal se prohledávat všechny moje zveřejněné texty o této pile. A ejhle, text je skutečně z článku "Vyráběné pily ČSSR" a to doslovně a poctivě okopírován ! Bez jediného dotazu, bez jediného kontaktu doslova ukraden z mých stránek ! No ještě že je to obchodní inzerát a obsahuje telefonní číslo. Po krátkém váhání jsem inzerenta kontaktoval a upozornil jej na jeho protiprávní jednání. Jak se dalo očekávat, byl jsem ujištěn, že pán si o pile "postahoval a zjistil veškeré dostupné údaje a ty tam uvedl, jen prý text okopírován není" !? Takže pán si "postahoval" dostupné údaje z jediného webu který je uvádí, okopíroval je a ani se nenamáhal podívat se zda texty zde nejsou autorsky chráněny. Proč taky že ? Vždyť to je přeci samozřejmé, že co je na netu může se vesele kopírovat a uvádět jinde, tím spíš navýší li mi to zisk!

Dnes, t.j. 26.3. 2017 je inzerát "opatrně upraven", jistěže stále obsahuje zákon porušující kopie a inzerent se ani nesnaží o nápravu či dohodu !

Takže pane Danieli S....le (plné jméno má administrátor k dispozici), porušil jste tímto "Autorský zákon č. 121/2000 Sb." v platném znění ! Konkrétně pak §2 určující co je právo autorské a co do něj spadá. V jakém rozsahu bude vaše porušení posuzováno záleží jen a pouze na vás a vašem přístupu k celé věci.

Kdyby se pan inzerent namáhal a podíval se dolů, do tiráže webových stránek, našel by tak obvyklou formulku jasně upozorňující na ochranu obsahu "Všechna práva vyhrazena". 

Nelze nadále tolerovat sprosté kopírování autorských děl vydávané za vlastní texty, nebo dokonce používané a v tomto případě (pan inzerent považuje částku 5 000,- Kč za nedostatečnou), k obvzlášť nemalému zisku o který těmto lidem jde především. Je potřeba je "vyklepat z kalhot", vzbudit je do reality a trochu jim ten zisk ponížit. Celá věc se totiž může dostat i do oblasti trestního práva ! 

Za Klub sběratelů řetězových pil

Admin

Autor: Administrator