Live tracking and statistics
Tisk

Národní zemědělské muzeum, s.p.o., Praha

 Muzeum lesnictví, rybářství a myslivosti Ohrada        Tento článek bude trochu odlišný od běžných zde, bude upravován a doplňován, tak jak bude zpracováván depozitář muzea, případně proběhnou akce přímo v muzeu nebo pod jeho záštitou. Pevně věřím, že bude pro vás všechny, příznivce lesnické techniky, strojů a přístrojů, inspirací k návštěvě muzea. Po mojí, po letech první návštěvě depozitáře již vím, že obsahuje velice zajímavé kousky a dokonce světové unikáty jenž stojí za shlédnutí. Doufám, že se podaří najít společný náhled na budoucnost této podsbírky NZM.

         

       Prvním nálezem z něhož se mi až zatajil dech, byla řetězová pila firmy Reed-Prentice z města Worcester v USA. Timberhog Saw s pneumatickým, 4,1 koňovým motorem. Dodávána byla ve dvou provedeních, s lištou délky 24" / 61 cm s hmotností 65 lbs / 30 kg, nebo s lištou 36" / 91 cm a hmotností 85 lbs / 38 kg. 

      To samo o sobě by nebylo nic převratného, ale pila je v mnohých sbírkách osazena běžným sekacím řetězem, kdežto zde je použit původní patentovaný řezací řetěz Charlese Wolfa. Svědčí to o výrobě této pily někdy kolem let 1927 - 1930 a také o obchodních kontaktech mezi prvorepublikovým Československem a USA. Firma Reed-Prentice Corporation byla jakýmsi dvorním výrobcem Charlese Wolfa.     


Autor: Admin