Live tracking and statistics
Tisk


Národní zemědělské muzeum, s.p.o., Praha

 Muzeum lesnictví, rybářství a myslivosti Ohrada


        Tento článek bude trochu odlišný od běžných zde, bude upravován a doplňován, tak jak bude zpracováván depozitář muzea, případně proběhnou akce přímo v muzeu nebo pod jeho záštitou. Pevně věřím, že bude pro vás všechny, příznivce lesnické techniky, strojů a přístrojů, inspirací k návštěvě muzea. Po mojí, po letech první návštěvě depozitáře již vím, že obsahuje velice zajímavé kousky a dokonce světové unikáty jenž stojí za shlédnutí. Doufám, že se podaří najít společný náhled na budoucnost této podsbírky NZM.

         

       Prvním nálezem z něhož se mi až zatajil dech, byla řetězová pila firmy Reed-Prentice z města Worcester v USA. Timberhog Saw s pneumatickým, 4,1 koňovým motorem. Dodávána byla ve dvou provedeních, s lištou délky 24" / 61 cm s hmotností 65 lbs / 30 kg, nebo s lištou 36" / 91 cm a hmotností 85 lbs / 38 kg. 

      To samo o sobě by nebylo nic převratného, ale pila je v mnohých sbírkách osazena běžným sekacím řetězem, kdežto zde je použit původní patentovaný řezací řetěz Charlese Wolfa. Svědčí to o výrobě této pily někdy kolem let 1927 - 1930 a také o obchodních kontaktech mezi prvorepublikovým Československem a USA. Firma Reed-Prentice Corporation byla jakýmsi dvorním výrobcem Charlese Wolfa.     

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak a nyní "z domova". Německá firma vyrábějící a posléze podnikající na českém území je vynálezcem, výrobcem ve své době převratné novinky, ručního odvětvovače poháněného na zádech neseným malým 2-taktním motorkem spojeným s rámem s obíhajícím sekacím řetězem, ohebnou hřídelí. Německý patent H 172 224 zmiňovaný ve Španělské patentové přihlášce, nelze dohledat ! Po druhé světové válce, v roce 1946 byl tento patent vydáván za práci Výzkumného ústavu pro lesní výrobu Zbraslav ! A která, že firma to byla ? Jak jinak, Rinco Motorenwerk Rumburg. V depozitáři je stroj s původním, jednoválcovým motorem. Že se jedná o prototyp dokládá absence byť jen stop po nějakém výrobním štítku.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další perlička depozitáře NZM Ohrada pochází ze Švýcar. G. Hunziker byl nejen tvůrcem elektrických dvoumužných pil, ale i poháněných spalovacím motorem. Nekoumal, netvořil, ale použil dvoutaktní jednoválec, vzduchem chlazený motor oblíbeného a vyhledávaného výrobce M.A.G. - Motosacoche S.A. z Acacias-Genév. Vyhledávaného takovou společností jako například JAP.

typ motoru - 1028-SRBx38; vrtání : 70 mm ; zdvih : 72 mm; obsah motoru : 285 cm3 

výkon dle výrobce MAG : 5-6 koní ; karburátor : EXAIR B 23

Zajímavostí je bezesporu vodící lišta. Spodní drážka je osazena ložisky v celé délce   a je použit sekací řetěz vlastní konstrukce se zvláštním tvarem zubů. Ložiska jsou "zanýtována" v pravidelných rozestupech, proč se konstrukce neujala je celkem logické, řešení je použito pouze na jedné straně.


Stroj na obrázcích nejspíše je tím jenž porovnával Prof. Douda v roce 1948 s pilou Rinco typ 1.3 vyrobenou v již "porobené" firmě Rinco Motorové závody Rumburk, tedy Pilana Hulín n.p., závod Rumburk někdy v roce 1947-48. Svědčí pro to jednak evidenční štítek Vysoké školy zemědělské a lesnické Brno a také jakýsi "domamont", kryt řetězky ze slabého plechu. Stroj však podobně jako elektrický Hunziker objevený kdysi na východě Čech, dovezla firma Vaněk a Mařík a.s., Praha II.. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnes si ukážeme trochu z produkce bývalého Sovětského Svazu (SSSR).

Nejstarší kus má více než padesát let. Vypadal tehdy poněkud jinak než jak jej známe z konce osmdesátých let minulého století. Držadla mají trochu jiný tvar, nádrž není tvaru srdce, nýbrž válcová. Rok výroby 1958, nalévací hrdlo nádrže paliva v řidítkách a jinak to známe stejně do devadesátých let. Jednomužná motorová pila Družba v první variantě.

Dalším "zázrakem" inženýrů komsomolců byly elektrické jednomužné pily a těšit je mohl fakt, že naši "konstruktéři" se jimi celkem dost inspirovali při stavbě "naší první" jednomužky JMP 54 ! CNIIME byl výzkumný ústav kde se převážně tvořili dějiny sovětského lesního hospodářství, lépe řečeno dějiny techniky lesního hospodářství a tak i produkty dostávaly názvy dle jejího tvůrce. Zde konkrétně CNIIME K6, jednomužná elektrická vysokofrekvenční pila.

Zajímavostí je připojení k přívodnímu kabelu, zdálo by se normálním použít zásuvku, nevím co vedlo konstruktéry k použití opačné sestavy, nicméně oproti běžně a i u CNIIME K5 používaného zamontovaného kabelu do pily osazeného zástrčkou, zde je zabudována sama zástrčka !

Autor: Admin