Live tracking and statistics
Tisk

Dřevorubecké muzeum Pec pod Čerchovem

Dřevorubecké muzeum

Pec pod Čerchovem                           Od jara do podzimu po telefonické, nebo emailové domluvě .
344 01 Pec                                        Po předchozí dohodě je možno také navštívit Dřevorubeckou kapli svatého Prokopa.

+420 379 795 250                         Od letošní sezony je v muzeu vystaven dřevorubecký betlém.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript                          


   Najdete jej v kraji Chodů, bývalých strážců hranic naší vlasti, hrdých a přátelských lidí, oblíbeném a milovaném celou řadou zvučných jmen uměleckého světa. V drsném a přitom malebném kraji Českého lesa, pod horou Čerchov, kde snad opravdu dávají lišky dobrou noc. Za Pecí už opravdu není nic. Tedy nic, jak se to vezme, hory, lesy a západní hranice Čech.

   Ve zdejší bývalé škole, přímo naproti Dřevorubecké kapli sv. Prokopa vzniklo toto malé muzeum ukazující nástroje a nářadí sloužící kdysi k obživě zdejších lidí. Z nadšení Jana Riederera, místního rodáka, který pokud dle vlastních slov "když nevidí Čerchov, je nervozní" a proto je pro něj obtížné cestování. A kdo že to tady tak miloval ? Jindřich Šimon Baar, Oldřich Nový, Lída Bárová rodným jménem Ludmila Babková, cestovatel František Běhounek, malířka a grafička Ludmila Jiřincová, kterou zde navštěvoval spisovatel František Nepil. Na trvalo se zde usadil roku 1902 "Král chodských malířů" Jaroslav Špillar, později i jeho bratři Karel a Rudolf.  Hlavní postavou zdejšího kraje, písmákem historie Pecáků a iniciátorem vzniku Dřevorubecké kaple byl Jan František Hruška, profesor češtiny a latiny, autor například Dialektického slovníku chodského, sběratel pověstí a pohádek zdejšího kraje, autor celé řady dalších knížek, ale především knihy Mezi chodskými dřevorubci, která byla a je hlavní inspirací Jana Riederera.