Live tracking and statistics
Tisk

Rataje nad Sázavou

Sbírka několikanásobného mistra republiky v dřevorubeckých soutěžích, vicemistra Evropy v hodu oboustrannou sekerou, pořadatele a organizátora tradičních dřevorubeckých soutěží na různých místech republiky a kamaráda Jiřího Vorlíčka

Dřevorubecké muzeum

Květen/May-Září/Sept. Po-zavřeno/Mo-closed Út-Ne/Tu-Su 8,00-12,00  13,00-16,00hod
Říjen - Duben                         po předchozí domluvě

Zámecká 1
285 07 Rataje nad Sázavou           

telefon: 725 021 496

e-mail : Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Sbírka je umístěna ve výstavních prostorách Ratajského zámku a jen pár metrů od místa kde Jiří již tradičně pořádá Ratajské dřevosochání, Pohár v hodu oboustrannou sekerou a další akce, jejichž osvědčeným a pravidelným moderátorem je další nadšenec a fanda těchto strojů, nástrojů a činností, populární moderátor a kamarád Standa Berkovec, který takto získané postřehy, poznatky a náměty využívá ve    svých televizních reportážích pro televizní pořady určené amatérským uživatelům    této techniky, samozřejmě moderní Wink

Exponáty Dřevorubeckého muzea jsou tématicky rozděleny do tří oblastí: motorové pily, ruční dřevorubecké pily a sekery. Ratajský rodák Ing. Jiří Vorlíček se sbíráním ručních pil, motorových pil od výrobců z celého světa i nejrůznějších dřevorubeckých nástrojů, věnuje řadu let. Má k tomu tu nejlepší kvalifikaci, sám je totiž úspěšným účastníkem soutěží v práci s motorovou pilou, s pilou značky Husqvarna byl i v roce 2012 vicemistr České republiky v klasickém dřevorubeckém sportu .

V současnosti zde mohou návštěvníci vidět výrobky značek Dolmar, Homelite, Husqvarna, McCulloch, Partner, Pioneer, Solo, Stihl, Ruské  Ural, Družba, Tajga, České JMP, MP  (Motor-Union/Motor/Motor Jikov), Rinco. Ruční pily české a zahraniční výroby k řezání různých druhů dřeva, brousící pomůcky a k nastavení rozvodu pil. Jsou zde vystaveny pily jak s trojúhelníkovým, tak hoblovacím ozubením. V současnosti Jiří Vorlíček zjišťuje, že sbírka se "maličko" rozrostla a současné prostory již pomalu, ale jistě nestačí, na což promptně zareagovalo vedení obce a prostory byly rozšířeny.

V malebném prostředí Posázaví, prostorách rekonstruovaného Ratajského zámku, dýchá na návštěvníky historie, která není dlouhá za to rychle se měnící s vývojem techniky. Od břichatky k jednomužné pile, tak by se dalo jednoduše popsat nářadí které Vám chce Jiří Vorlíček představit.

Trojice Českých jednomužných pil - z leva - JMP 40 I.serie, 40 II. serie a 54

Homelite koutek

Československá MP 50 a trojice dvoumužných pil Rinco, motorová BB1 a

s elektromotorem, v pozadí porostová a těžební mapa.


Autor: admin